Пульпіт – симптоми, діагностика, лікування та профілактика

Пульпіт – симптоми, діагностика, лікування та профілактика

Пульпіт – це запалення судинно-нервового пучка зуба(пульпи). Пульпа зуба (“нерв”) – це комплекс кровоносних судин, лімфатичних судин, нервових закінчень, клітин сполучної тканини та клітинного матриксу, що знаходяться в “порожнині зуба”(простір всередині кожного зуба, оточений твердими тканинами(дентином).

Головною причиною пульпіту є інфекційна. Коли бактерії з каріозної порожнини проникають у порожнину зуба, викликаючи місцеву запальну реакцію. Але також призвести до пульпіту може механічна(удар, скол або вивих зуба), термічна або хімічна травма зуба.

 

Згідно МКХ-11 розрізняють такі основні види пульпіту:

  1. Пульпіт
  2. Некроз пульпи
  3. Абсцес пульпи
  4. Абсцес Фенікса
  5. Дегенерація пульпи
  6. Аномальне утворення твердої тканини в пульпі

Симптоми пульпіту

Умовно перебіг пульпіту можна розділити на симптоматичний(гострий) та безсимптомний( хронічний).

Для “гострого” пульпіту характерний яскравий букет симптомів. Пацієнт буде страждати від нестерпного, самовільного, прострілюючого, іррадіюючого( віддає в інші зуби, в сусідні ділянки голови та шиї) болю. Зазвичай боліти починає ввечері/вночі, раптово, можуть бути нетривалі безбольові проміжки. Від температурних подразників біль посилюється. Зазвичай таких пацієнтів легко впізнати за фразою: “Лікар, рятуйте, бо всю ніч не спав/спала!”

Для “хронічного” варіанту хвороби притаманний безсимптомний перебіг. Пацієнт може скаржитися лише на зруйнований зуб, на скол, або на “дірку” в зубі. Єдине, що може турбувати, це дискомфорті/болісні відчуття після прийому їжі, коли в каріозну порожнину набиваються залишки і безпосередньо подразнюють пульпу. Зазвичай діагноз ставиться після рентгенологічного дослідження, де ми бачимо сполучення каріозної порожнини та порожнини зуба(пульпарної камери).

Яка форма пульпіту буде у пацієнта, здебільшого залежить від реактивності його імунної системи. Можливий також перехід з “гострої” фази у “хронічну” та навпаки.

Діагностика та лікування пульпіту

Перш за все лікар слухає скарги пацієнта. Тобто проводить суб’єктивний аналіз. Досить часто після правильно заданих питань, діагноз можна встановити з високою вірогідністю. Далі ми підходимо до об’єктивного аналізу.

  • Візуально оцінюємо стан твердих тканин зуба(об’єм втрачених тканин).
  • Проводимо зондування каріозної порожнини. Гостре “Ай!” може свідчити про дуже глибокий карієс/пульпіт.
  • Оцінюємо реакцію зуба на температурні подразникі.
  • Оцінюємо загальний стан ротової порожнини.

 

Наступний етап – допоміжні методи дослідження. Не зважаючи на назву методу при пульпітах являється основним! Сюди ми відносимо різноманітні рентгенологічні дослідження. Такі як прицільний рентгенологічний знімок(на 2-3 зуба), ортопантомограму(оглядовий знімок, панорамний знімок) та комп’ютерну томографію(3D КТ).

Рентгенологічне дослідження при пульпітах є обов’язковим, та тільки після нього ми можемо встановити остаточний діагноз!

До допоміжних методів також входить електроодонтодіагностика(ЕОД). Це дослідження реактивності зуба на електричний подразник спеціальним апаратом. Але зараз цей метод використовується рідко.

Лікування пульпіту

Вилікувати пульпіт можна лише у лікаря-стоматолога в стоматологічному кабінеті! Якісно вилікувати можна у нас в QRD clinic!

Процес лікування можна розбити на декілька етапів:

  1. Знеболення причинного зуба(анестезія). Тут, я думаю, все зрозуміло.
  2. Ізоляція. Нам необхідно ізолювати причинний зуб від ротової порожнини, щоб попередити забруднення робочого поля бактеріями. Та й не тільки по цій причині. Використовуються системи кофердам або рубердам.
  3. Повне вилучення/очистка уражених карієсом твердих тканин зуба
  4. Створення адекватного ендодонтичного доступу. Тобто створення доступу до пульпарної камери(порожнини зуба)
  5. Механічна та медикаментозна обробка пульпарної камери та кореневих каналів. Це один з основних етапів лікування. Метою цього етапу є повне вилучення інфікованих, некротизованих та патологічно змінених тканин з кореневих каналів та пульпарної камери. Створення необхідної форми просвіту кореневих каналів для подальшої антисептичної обробки та пломбування. А також вплив агресивних антисептичних розчинів на патогенну мікрофлору, що знаходиться в кореневих каналах.
  6. Пломбування кореневих каналів. Ціллю цього етапу є герметична обтурація(заповнення) створеного нами об’єму в кореневих каналах. Використовують при цьому сучасні біоінертні матеріали.
  7. Відновлення дефекту коронкової частини зуба. Тобто заміщення втрачених внаслідок каріозного процесу тканин зуба. Зверніть увагу, що згідно рекомендацій МОЗ України та міжнародних стоматологічних організацій, ВСІ зуби, в яких проводилося ендодотичне лікування(лікування кореневих каналів) необхідно відновлювати лише ортопедичними конструкціями. Тобто коронками або накладками. Тільки в цьому випадку ми можемо говорити про якісний, надійний та довготривалий результат лікування.

Профілактика пульпіту

В переважній більшості випадків пульпіт є наслідком та ускладненням каріозної хвороби зуба! Тому профілактика полягає у своєчасній діагностиці та лікуванні карієсу. А також його попередженню. Для цього потрібно мати хорошу домашню гігієну, збалансоване харчування, відвідувати регулярно вашого  стоматолога та виконувати всі його рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною.

Бажаємо здоров’я та завжди раді вам в QRD Clinic!

Пацієнт звернувся у клініку з сильним болем після візиту до стоматолога. У зубі виявлена тимчасова пломба. При діагностиці виявлений гострий пульпіт 16 зуба.
За 1 візит було проліковані кореневі канали у 16 зубі. Знайдений 4 канал. Зуб запломбовано методом гарячої вертикальної обтурації. Відновлено фотополімерною реставрацією в цей же візит.

Лікарі клініки

АВТОР СТАТТІ

Махиня Валерій Валентинович
Медичний директор, лікар стоматолог-ортопед-гнатолог, лікар хірург