Флюороз: причини, профілактика, лікування

Флюороз: причини, профілактика, лікування

Флюороз не є таким поширеним захворювання, як карієс або пульпіт. Про нього знають дізнаються лише пацієнти, які стали жертвами цієї патології. Небезпека хвороби у тому, що може стати причиною руйнування емалі з наступною втратою зуба. І чим раніше проблему виявлено, тим швидше та легше ліквідувати причини та наслідки. Детально розберемось, що призводить до такої хвороби, як проявляється вона, та як її лікувати.

Що таке флюороз?

Флюороз – це захворювання зубів, викликане надлишком фтору в організмі. Цей мікроелемент необхідний організму для нормальної життєдіяльності, але у певних та досить обмежених  обсягах.  Основний шлях надходження у тканини з їжею і переважно з водою. Якщо його мало, кісткова тканина та зубна емаль руйнуються, коли його надто багато, виникають інші проблеми зі здоров’ям, такі як порушення балансу елементів в організмі. Спостерігається накопичувальний ефект мінералу, що стає причиною розм’якшення твердих тканин. При перенасиченні фтором утворюється флюороз.

Найпершою ознакою яка показує нам захворювання є зміна кольору емалі. На зубах з’являються білі плями, які з часом збільшуються в розмірах і набувають коричневого відтінку. Нажаль флюороз на зубах – це не лише косметична проблема. Ці плями свідчать, що емаль витончена перебуває в процесі руйнування. Без своєчасного лікування це призведе до повної втрати зуба.

Флюороз може виявлятися не лише на одному зубі. Хвороб може проявлятися на всьому зубному ряду. Найважливіше, що великий відсоток пацієнтів, у яких діагностують це захворювання, це діти віком 4-6 років. На цьому етапі формування зубощелепної системи флюороз може призвести до непоправних наслідків.

Як лікувати флюороз?

При регулярних відвідуваннях стоматолога, лікарі вчасно зможуть виявити патологію на початкових стадії. Якщо хворобу діагностовано, обов’язково рекомендується провести аналіз води, способу життя.

Лікування флюорозу зубів обов’язково включає підбір засобів гігієни, зміна зубної пасти.

Що стосується методу, то його лікар стоматолог обирає залежно від типу та стадії флюорозу. При незначних проявах, коли емаль ще змінила свою структуру, допоможуть:

🦷 - Зуб Эмоджи: U+1F9B7 - Таблица символов Юникода Відбілювання зубів та мікроабразія для усунення візуальних дефектів. Не кожна система відбілювання впорається із завданням, тому вибирати спосіб повинен лікар після оцінки стану та зі строгим контролем емалі.

🦷 - Зуб Эмоджи: U+1F9B7 - Таблица символов Юникода Ремінералізація допомагає відновити баланс фтору, фосфору та кальцію в тканинах. Ця процедура сприяє зміцненню тканин та відновленню їх структури. Дана процедура проводиться курсом. 

🦷 - Зуб Эмоджи: U+1F9B7 - Таблица символов Юникода Медикаментозне лікування передбачає прийом внутрішньо мінерального комплексу із вмістом кальцію та фосфору, що допомагає відновити баланс елементів. Якщо зуби зруйновані лікарі проводять реставрацію. 

Часто пацієнтам пропонують встановити вініри, що дозволяють приховати дефекти. Однак паралельно важливо зупинити руйнівні процеси, оскільки накладки на зуби вирішують лише косметичну проблему. 

Лікування у дітей флюорозу зубів  відбувається з використанням  усіх тих самих методик, як і при захворюванні в дорослих. Виняток становить реставрація, відбілювання.

При цьому батьки повинні розуміти, що лікування флюорозу в дітей віком необхідне, оскільки патологія може згодом залучити постійні зуби. А ще від хвороби страждають не лише зуби. Хвороба вражає кістки також.

Саме тому за перших проявів слід  звертатись до лікаря стоматолога та терапевта. Головне завдання батьків забезпечити дитину чистою питною водою з правильним мінеральним складом.

Лікарі QRD практикуючі лікарі та мають багато успішних кейсів лікування даного захворювання, не бійтесь звертайтесь до професіоналів за допомогу. 

Лікарі клініки

АВТОР СТАТТІ

Парьоха Світлана Миколаівна
Стоматолог - терапевт