Періодонтит – причини виникнення, симптоми та лікування

doctor

Періодонтит – причини виникнення, симптоми та лікування

Періодонтит- це захворювання періодонтальної зв’язки зуба.

Періодонтальна зв’язка- це структура, яка складається із сполучної тканини, яка охоплює корені зубів по всьому периметру та виконує функції утримання зуба у своєму положенні, амортизування навантаження при жуванні, а також живлення зуба судинами,  які проходять по періодонтальній  зв’язці.

Періодонтит бувають різними за: 

1.Локалізація: -Верхня третина кореня (маргінальний)

          -Нижня третина (апікальний)

          -Поєднаний (ендо-періо патологія)

2.Протікання: -Гострий ( наявний гострий біль)

          -Хронічний ( больові симптоми не обов’язкові)

Коли ми говоримо про періодонтит, ми маємо на увазі, в більшості випадків, саме з апікальним періодонтитом, який є класичною ендодонтичною патологією.

Причини виникнення періодонтиту

Причинами періодонтитів найчастіше є інфіковані кореневі канали. Набагато рідше це є ендо-періо патологія ( причиною є хвороба саме в яснах), та травми зубів внаслідок фізичних ударів. Рідко, але зустрічається проблеми зв’язані із неправильним змиканням зубів (супраоклюзія).

Наша робота як ендодонтистів полягає у усуненні причинного фактора розвитку хвороби, тобто мікробного зараження внутрішньої частини кореня. Якщо причиною є не тільки інфекція, тоді лікування проходить у декілька етапів разом із суміжними спеціалістами: лікарем-пародонтологом, або лікарем-ортопедом.

Класифікація  та симптоми періодонтитів

Виділяють гострий та хронічний періодонтит. 

Гострий періодонтит

Протікання гострого періодонтиту є наслідком своєчасно не лікованого карієсу, та згодом не лікованого пульпіту. 

Основним проявом гострого періодонтиту є сильний біль, який не знімається або дуже слабко прибирається знеболюючими, біль може посилюватись при натисканні на зуб, або навіть просто при доторкуванні язиком. 

Періодонтит можливо прибрати тільки  у стоматологічному кабінеті! Ніякі медикаменти та ліки самі по собі не впливають на інфекцію яка є у зубі, та не можуть її забрати, і допоки лікар не проведе професійне лікування кореневих каналів, симптоми будуть погіршуватись. 

Наступний крок погіршення- це набряк ясен, який перетікає у набряк шкіри обличчя, тоді вже ми кажемо про ускладнення періодонтиту, яке називається періостит. 

Дана проблема вирішується здебільшого хірургічним шляхом.

Хронічний періодонтит

Хронічний періодонтит- це захворювання кісткової тканини, яка оточує корінь зуба.

Типовим проявом хронічного періодонтиту є деструкція тканин навколо кореня, яку ми можемо спостерігати тільки на рентгені.

Причиною даної хвороби є залишені мікроорганізми у просвіті кореневих каналів, які в свою чергу розмножуючись виділяють токсини у нвколишні тканини, що і призводить до їх руйнування.

Лікування та профілактика періодонтиту

Лікування гострого періодонтиту полягає у лікування кореневих каналів. 

Етапами такого лікування є :

  • Знеболення
  • Ізоляція коффердамом
  • Відкриття пошкодженого зуба
  • Видалення інфекції з коронкової частини зуба ( повне прибирання карієсу)
  • Механічна обробка кореневих каналів
  • Медикаментозна дезінфекція кореневих каналів розчинами
  • Пломбування чистих (стерильних) каналів 
  • Закриття чистих каналів герметичною реставрацією
  • Спостереження за зубом на протязі 3-6 місяців.

Шанси на успішне лікування періодонтитів досягають 85-95%.

Лікування хронічного періодонтиту завжди є більш складне та довготривале, оскільки потрібно вияснити точні причини невдачі минулого лікування, та знайти правильний підхід до кожного випадку.

Консервативне лікування хронічного періодонтиту полягає у переліковуванні кореневих каналів, більш ретельне вичищання від мікроорганізмів, та дезінфекція їх за допомогою кальцій-вмісних паст. 

У разі виявлення неможливості класичного переліковування кореневих каналів, вибір падає на зубозберігаючі операції: апікальну мікрохірургію, або резекцію кореня.

Успішність консервативного лікування хронічного періодонтиту є від 65 до 90%.

Успішність хірургічного лікування хронічного періодонтиту є 80-90%, але даний вибір лікування є ситуативним, через особливості анатомії.

Профілактикою як гострих так і хронічний періодонтитів є вчасно і правильно полікований карієс, правильний підхід до лікування кореневих каналів( використання КЛКТ та операційного мікроскопу), та постійний нагляд за пролікованими зубами.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.